Milyen a jövő vállalkozótípusa?

Adamik Zsanett, szociális segítő szakember szerint a rezilienca, vagyis a rugalmas alkalmazkodóképesség tanulható és nélkülözhetetlen is a kisvállalkozói lét fenntartásához. Elmondja vendégbejegyzésében, Te hogyan sajátítsd el ezt.

Friss vállalkozóként úgy vagyok a marketinggel, és az előrejelzésekkel, mint az egyszeri ember a j̶á̶r̶v̶á̶n̶y̶k̶e̶z̶e̶l̶é̶s̶s̶e̶l̶  focival: Szeretnék hinni abban, hogy egy kicsit értek hozzá. Persze az esetek többségében rájövök, hogy egy-egy trendnek nagyobb a füstje, mint a lángja, és a jövőt nem lehet megjósolni, viszont arra lehet következtetni, hogy vállalkozóként melyek azok a területek, amelyeket érdemes megerősítenünk.

Hérekleitosz óta tudjuk, hogy semmi sem állandó, csak a változás maga, az ember azonban alapvetően tudatosan és tudattalanul törekszik a stabilitásra, és arra, hogy szinte teljes kontrollal tudja irányítani az életét.

Ma már szerencsénkre, vagy szerencsétlenségünkre a technika lehetővé teszi, hogy a dolgok egy részét valóban irányítani tudjuk, de mit tudunk tenni, amikor úgy kell stratégiát, tervet, költségvetést összerakni, hogy halvány gőzünk sincs arról, hogyan és mire lesz ráhatásunk a jövőben?

A kulcsot ebben az esetben az az egy dolog jelenti, amire mindig, és mindenkor lesz ráhatásunk:

SAJÁT KÉPESSÉGEINK, ÉS KÉSZSÉGEINK.

Ha a jelenlegi helyzetben érdemes valamibe befektetni egyszeri vállalkozóként, akkor az a megküzdési stratégiáink fejlesztése.

Nem meglepő, de az, hogy milyen megküzdési stratégiáink vannak, nagyrészt a születési környezetünkön, hozott mintáinkon, és egyéni személyiségjegyeinken múlik.

Megküzdési stratégiáink milyenségét pedig az határozza meg, hogy milyen a pszichés rugalmasságunk, azaz a rezilienciánk.

A reziliens embert jellemző főbb tulajdonságok:

  • Optimistán gondolkodik

Figyelem, nem összekeverendő az erőltetett csakazértispozitív gondolkodással. A reziliens ember meg meri élni a negatív érzéseit, nem hazudja azt magának, hogy kifejezetten rossz helyezetek jók, viszont bízik abban, hogy  előbb-utóbb a dolgok rendeződni fognak.

  • Stabil az énképe és az önbizalma

A reziliens ember tisztában van azzal, hogy mik az erősségei, és a gyengeségei, amelyeket nem fél megmutatni a külvilágnak. Olykor persze elbizonytalanodik, de alapvetően nem kezdik ki az énképét a kiszámíthatatlan, váratlan dolgok.

  • Tisztában van azzal, hogy hol van felelőssége, és hol ér véget

A reziliens ember vállalja a felelősséget a sikeres és a kudarcba fulladt tetteiért is, tartja az én-határait, azzal foglalkozik, amire van ráhatása, és nem foglalkozik azzal, ami nem az ő felelőssége.

  • Mer segítséget kérni

A reziliens ember nem tart attól, hogy butának, vagy inkompetensnek fogják tartani azért, mert kérdéseket tesz fel, vagy adott esetben segítséget kér. Bátran működik együtt bárkivel annak érdekében, hogy előrébb jusson.

  • Okulni, fejlődni tud a kudarcaiból

A reziliens ember egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a nehéz helyzetek hosszútávon nem visszavetik, hanem inkább motiválják a változásra. A kudarcélményeiben lehetőségét, a fejlődési lehetőséget látja.

A reziliens ember egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy kudarcélményeiben lehetőségét, fejlődési lehetőséget lát.
A reziliens ember egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy kudarcélményeiben lehetőségét, fejlődési lehetőséget lát.

A fent felsorolt lista elolvasása után a fejünkben egy szuperhős(nő) jelenhet meg, hiszen úgy tűnik a reziliens ember legyőzhetetlen. Mindenkit megnyugtatok azonban, hogy pszichésen rugalmasnak  lenni nem azt jelenti, hogy mindig, és minden helyzetben tökéletességünk teljes tudatában reagálunk helyzetekre, hiszen mindenki életében vannak olyan területek, ahol jobban, és van ahol kevésbé jól működik.

A reziliencia alapvetően azt az alapot jelenti, amely segíthet nekünk abban, hogy szükséghelyzetben megfelelő válaszokat fejlesszünk ki magunkban. Képzeljük el úgy, mint a házunk alapozását, amire még sok mindennek kell épülnie, viszont az alap nélkül nincs mire falat, és tetőt felhúzni.

Mit tehetünk azért, hogy fejlesszük rezilienciánkat, és mit jelenthez ez a vállalkozásunkra nézve?

Először is vizsgáljuk meg azt, hogy a termékünk/szolgáltatásunk mennyire önazonos.  Első hallásra furcsa lehet ezen gondolkodni, de minden vállalkozásnak ez a szíve, a legkisebbeknél éppúgy, mint a legnagyobbaknál-utóbbiaknál a vállalat szemlélete tükrözi vissza az alapító(k) szándékát, hitelességét.

(Önazonosságunkat vizsgáló kérdések azt járják körül, hogy az adott termék hogyan kapcsolódik hozzám, hogyan képviseli a szakértelmemet, értékeimet, vízióimat a világról?)

Ha körbejártuk a fenti kérdést, képzeljük el, hogy az általunk képviselt szemléletű vállalkozás egy napon levelet kap. A levélben egy végtelen erőforrással rendelkező nagyvállalat tesz ajánlatot a kis vállalkozásunk megvásárlására, viszont szinte semmit sem adnak érte, az általunk képviselt szemlélettel szembe mennek, és biztosítanak arról, hogy vagy nekik adod el, vagy pedig tönkretesznek.

Az „első sokk” után azt vegyük lajstromba, hogy milyen készségekre lesz szükségünk ahhoz, hogy az ismeretlen nagyvállalat veszélyével/erejével szembeszálljunk. (Pl. bátorság, rugalmasság, kreativitás stb.)

Ha készen vagyunk a listával, pipáljuk ki, amelyekkel érzésünk szerint rendelkezünk, és tegyük x-et amellé, amellyel nem, de szükséges lenne, hogy birtokoljuk. (Ha van rá  időnk, annak is utánanézhetünk, hogy a jelenleg nem birtokolt konkrét készségeket hogyan tudnánk fejleszteni.)

Gondoljuk át, hogy korábban milyen dolgok fenyegették a vállalkozásunkat, (akár belső bizonytalanságokat is ide sorolhatjuk) és írjuk le, hogy hogyan küzdöttünk meg a korábbi nehézségekkel, és az azokból nyert tapasztalatokból mit tudnánk a jelenlegi helyzetbe hasznosítani.

Listázzuk azokat az embereket, akiktől egy ilyen szintű probléma esetén segítséget kérnénk.  (Különválaszthatjuk azokat az embereket, akikhez lelki megerősítés, akikhez anyagi segítségnyújtás, vagy akihez stratégiai kérdésekkel mennénk.)

Ezzel a gyakorlattal természetesen nem fogunk kész, és minden helyzetre ráhúzható instant megoldást kapni, viszont pár lépéssel közelebb jutottunk a reziliens állapothoz.

Érdemes ránézni magunkra a cikk elején írt lista szemszögéből, és feltenni a kérdést, mennyire, és hogyan birtoklom a reziliens embert jellemző tulajdonságokat, és mit tehetek ezek fejlesztése érdekében?

Vállalkozásunk bármit is forgalmaz, önmagunkat képviseli, áldozzunk az önfejlesztésre ugyanúgy, mint minőségi alapanyagokra, marketing ismeretekre, és a közösségépítésre, saját magunk és vállalkozásunk érdekében.

*

“Adamik Zsanett szociális segítő szakember vagyok, a Hello Kudarc oldal létrehozója.

Hiszek abban, hogy a velünk történt „rossz” dolgokból, kudarcokból ugyanannyit lehet tanulni, mint sikereinkből, ehhez viszont bátran szembe kell néznünk velük, és az sem árt, ha humorral tudunk szemlélni bizonyos eseményeket.”

Facebook oldal: https://www.facebook.com/hellokudarc/

Honlap: https://hellokudarc.hu/

Blog: https://hellokudarc.cafeblog.hu/

(kép forrása: pixabay.com)